A fény fontos része az emberi életnek. Ha nem lenne fény, akkor nagyon nehéz lenne az élet. Fényhez pedig hozzájuthatunk természetes – (napsütés) és mesterséges úton (különböző égők, izzók, világítástechnikák). Elengedhetetlen például, hogy a világítás jól működjön éjszaka az utcákon, közutakon vagy otthon a szobába, konyhába.
De azon kívül, hogy a világítás láthatóvá teszi a láthatatlant, élettani szempontból is pozitív hatása lehet.
Nézzük, milyen területeken van fontos szerepe a fénynek:
– ha jó a világítás, a szemet jobban kíméli, ezáltal később fárad el a szem
– közutak, utcák biztonságát növeli közlekedés szempontjából
– munkahelyen segíti a termelékenységet, precizitást
– szépíti az adott környezetet a jó megvilágítás
– serkenti a tanulást
– hangulatjavító
A fény nem csak a hangulatot javíthatja, hanem a közérzetünket és biológiai folyamatokat is. Manapság a környezetvédelem is nagy hangsúlyt kap, amit a megfelelően kiválasztott világítástechnikával mi is segíthetünk. Régi hagyományos izzók lecserélése modern led izzókra. Ez energia felhasználás szempontjából körülbelül 40% spórolást jelenthet. Kutatók kimutatták, hogy azok a jelek, amelyeket az agy feldolgoz, több mint 80%-a a szemen keresztül érkezik a fény segítségével.
A JÓ megvilágítás előnyei
Ahhoz, hogy otthon nyugodt környezetben tudjunk pihenni, jól kell megválasztani, milyen helyiségbe milyen világítás kerüljön. A nappaliba és hálószobába mindenképpen ajánlott lágyfényű világítás, ami pozitívan segíti a pihenést. Ahol munkát végzünk, mint például a konyhába, dolgozószobába káprázásmentes, erős fényű világítást javaslunk, hogy a figyelem éber maradjon.
Jelentős hatásai a világításnak:
– jelentősen lecsökkenthető az áramfogyasztás, azokon a helyeken, ahol naponta több órát is tartózkodunk (led izzóval, led fénycsővel)
– jó hatásfokú lámpatestek segítségével kellemes atmoszféra alakul ki
– szabályozható fény, amely a hangulatot is tudja módosítani
Teljesítőképesség, koncentráció növelése
Legalább 10%-a az embereknek irodában dolgozik, számítógépen. Nagyon fontos, hogy a dolgozók jól érezzék magukat, mert ezáltal munkateljesítményük is jobb lesz. Ezért van szerepe ebben az esetben a világításnak. Kutatók szerint irodában dinamikus világítást célszerű használni. Ugyanez a helyzet a tanintézményekben is, ahol a diákoknak naponta több órát kell koncentrálniuk.